Tai buvo ne Arklio metai! Mums 2014-ieji buvo „Anties“ metai :) Prasidėję sausį dviem M.A.M.A. apdovanojimais (už metų roką/alternatyvą ir už nuopelnus lietuviškai muzikai), šie metai tapo didžiausio mūsų koncertinio projekto – „Anties“ trisdešimtmečio turo per arenas metais.

Keli mėnesiai tylaus pasiruošiamojo darbo, koncertas su „Aerosmith“ gegužę ir savaitę po to – viešas arenų turo paskelbimas su vėliau sekusia triukšminga reklamos kampanija. Nepaprastai džiugu, kad visą antrą gruodžio pusę šie „Anties“ koncertai buvo patys populiariausi „Tiketoje“. Naujausio „Anties“ singlo „Nauji metai“ (įrašyto su Leonu Somovu ir Jazzu) „YouTube“ peržiūros jau skaičiuojamos beveik pusantro milijono, ši daina pirmauja lietuviškuose „iTunes“, o surengtus koncertus Šiauliuose, Vilniuje ir Kaune aplankė 16 000+ žiūrovų.

Ta proga, Vaido „Anties“ Top 10. Jo prieigose rikiuojasi „Lietaus melodija“, „Ša, inteligente“, „Tremtis“, „Muzika“, „Alyvos“, „Aš pasitaisysiu“, „Girtuoklis“ ir kiti grupės šlageriai, bet kas gi sudaro dešimtuką?

10. „Funkcionieriai“
(Pirmą kartą išleista vinilo plokštelėje „Anties dovanėlė“, 1989 m.) Paskutinį kartą „Anties“ koncertuose ši daina skambėjo 2003 m., bet sugrįžo į programą 2014 m. trisdešimtmečio ture. Puiki aranžuotė ir sovietinio laikmečio aktualijas tarsi ikliuzą gintare įamžinantis tekstas. Beje, puikiai tinkantis ir kai kuriems šių dienų veikėjams:
„Funkcionieriai, portfelių pilotai
Galantiškos manieros, tvarkingas veido plotas
Funkcionieriai, scenarijaus žinovai
Kada pakelti ranką, kada paspirti koja“
Ar gali kas nors taikliau nusakyti šį tipažą?

9. „Rojus“
(Pirmą kartą išleista kompaktinėje plokštelėje „2xANTIS“, 2013 m.) Bene ryškiausias kūrinys iš 2009 m. muzikinės utopijos „Zuikis pleibojus“. Šiurpuliu per kūną nueinantis pareiškimas, lydimas griaudėjančių gitarų, suskamba visa antiška jėga! Nepaprastai įtaigus ir prikaustantis dėmesį kūrinys. Klausant atrodo, kad ant tavęs užvažiavo tankas. Į „Zuikio pleibojaus“ CD ir LP tuomet nepateko, tačiau dažnas svečias koncertuose ir, galima konstatuoti, tapo tikru koncertų favoritu.

8. „Krantas“
(Pirmą kartą išleista demo kasetėje „Ša!“, 1988 m.; viešai išleista vinilo plokštelėje „Anties dovanėlė“, 1989 m.) Vienas optimistiškiausių opusų gimtąjai šaliai. „Sustingusį kraują vėl gyslom varykim į didelį tikslą.“ Taip, žinoma, I’m in! Sąjūdžio 25-mečio koncerte kartu su „Antim“ šią dainą traukė Andrius Mamontovas, Saulius Urbonavičius, Povilas Meškėla, o 2009 m. Dainų šventės metu Vingio parkas aidėjo nuo daugiatūkstantinio dainininkų choro (kūrinį aranžavo Vaclovas Augustinas).

7. „Mes rimti!“
(Pirmą kartą išleista kompaktinėje plokštelėse „Ančių dainos“, 2007 m.) „Anties“ sugrįžimo daina 2007 m. Vien jau dėl to šiai dainai nemirtingumas garantuotas! Nuo to laiko, pastovus „Anties“ „setlisto“ dalyvis, nei vieno koncerto be šio kūrinio. Klausosi taip pat puikiai, kaip ir prieš aštuonerius metus, o ir publika visuomet audringai sutinka šią dainą.

6. „Ko tu stovi?“
(Pirmą kartą išleista demo kasetėje „Ša!“, 1988 m.; viešai išleista vinilo plokštelėje „Anties dovanėlė“, 1989 m.) Daina, kuri skambėjo pačiame pirmame „Anties“ koncerte 1984 m. gruodžio 31 d. ir tebeskamba iki šiol. Pasak Algirdo Kaušpėdo, „tai – pirmasis antiškas tekstas, parašytas 1984-ųjų metų rugpjūtį, kai „Antis“ dar neegzistavo ir nenuspėjama įdomi ateitis tik artėjo prie mūsų. Būtent šis eilėraštis atvėrė duris į ironišką ir pasvirusį „Anties“ pasaulį.“ Pasak ilgamečio „Anties“ leidėjo Dovydo Bluvšteino, „griaudėjanti „Ir ko tu stovi…“ įžanga, kai uždanga atidengia neįsivaizduojamu kampu pasvirusį Pablo (t.y. Algirdą Kaušpėdą – aut. past.), panašu, ir liks vienu iš ryškiausių mano lietuviško roko prisiminimų.“ Šis kūrinys – taip pat įsimintinas filmo „Kažkas atsitiko“ (1986 m.) dalyvis.

5. „Žaislas“
(Pirmą kartą išleista kompaktinėje ir vinilo plokštelėse „Baisiai džiugu!“, 2013 m.) Ko gero, vienas pačių galingiausių kūrinių „Anties“ arsenale. Užvedantis ir energija pulsuojantis „šmotas“ tapo pirmuoju albumo „Baisiai džiugu!“ singlu ir puikiai atsiskleidžia koncertuose. Neatsitiktinai šia daina grupė pasirinko pradėti 2013 m. M.A.M.A. muzikos apdovanojimų renginį. Tai – arčiausia, kiek „Antis“ priartėjo prie „rammsteinų“. Beje, skambant „Žaislą“ galima išgirsti 2014 m. kino filme „Valentinas už 2rų“.

4. „Debesys“
(Pirmą kartą išleista CD ir vinilo plokštelėje „Baisiai džiugu!“, 2013 m.) Kas gali būti gražiau už tai??? Pristačius šios dainos vaizdo klipą, juo savo socialiniuose tinkluose entuziastingai dalinosi daugybė kitų muzikantų. Nors ši daina gimė dar 2011 m. ir buvo pristatyta tų metų Karklės festivalyje, išleidimo reikėjo palūkėti dar kelerius metus, kol gimė pilna albumo „Baisiai džiugu!“ programa. „Debesys“ tapo ketvirtuoju šio albumo radijo singlu, sulaukė dviejų pavykusių remiksų (vienas kūrių įkopė į Nr.1 radijo stotyje „Laluna“) ir atskiro išleidimo singlu skaitmeniniu pavidalu. Po šios dainos pasirodymo ją drąsiai galima buvo vadinti sėkmingiausiu „Anties“ kūriniu nuo grupės atsikūrimo. Iki nepasirodė Nr.3:)

3. „Nauji metai“
(Pirmą kartą išleista vinilo plokštelėje „Antis“, 1987 m.) Daina su atskira istorija. Nostalgiška ir jausminga istorija apie Naujuosius Anglijoje neužsivilkus palto buvo populiari prieš 27-erius metus. 2013 m. daina naujai suskambo koncerte Vilniaus Katedros aikštėje ir pateko į koncertinį albumą „2xANTIS“. Tačiau ir tai tebuvo tik preliudija į tą sėkmę, kurią ši daina „atrakino“ 2014 m., kai „Antis“ elektroninę šio kūrinio versiją įrašė kartu su Leonu Somovu ir Jazzu. Toliau viskas jau istorija…

2. „Kažkas atsitiko“
(Pirmą kartą išleista vinilo plokštelėje „Antis“, 1987 m.) „Anties“ vizitinė kortelė, pats tikriausias Lietuvos kultūros paveldas, daina, savimi papildanti Lietuvos aukso atsargas ir dovanojusi savo pavadinimą vienam įdomiausių ir meniškiausių lietuviškų kino filmų. Pasak „Lietuvos ryto“ apžvalgininko Ramūno Zilnio, kūrinys „su turbūt geriausiu priedainiu Lietuvos roko istorijoje“. Nuolatinis „Anties“ repertuaro atributas ir viena tų dainų, kurią būtinai grotume ateiviams, jei reikėtų parodyti, kas šioje Žemėje sukurta gero. Oponuojant Marijonui, pats tikriausias būdas nemesti klausytis muzikos. Šiai dainai epitetų negali būti per mažai!  Net ir po tūkstančio perklausų širdis vistiek srūva krauju dėl Martyno, kurį paliko „prakeikta panelė“.

1. „Pokštas“
(Pirmą kartą išleista demo kasetėje „Ša!“, 1988 m.; viešai išleista vinilo plokštelėje „Anties dovanėlė“, 1989 m.) Greta to, kad tai yra tiesiog skambi ir nuostabi daina, priežastis, dėl ko būtent ji yra Nr.1 – paprasta. Tai – savotiškas himnas tam pačiam naujametiniam architektų pokštui, kuris tęsiasi jau daugiau kaip trisdešimt metų ir, reikia tikėtis, dar tęsis ilgai! Nuo Vilniaus ir Kauno bokštų – „Ančiai“ triskart valio ir vieną ilgą!